Wykańczając budowę domu, bardzo często decydujemy się na montaż podbitki dachowej, która nie tylko chroni i zapewnia szczelność elementom konstrukcji dachu, ale również – odpowiednio dopasowana – pozwala stworzyć spójną i estetyczną kompozycję z fasadą budynku i stolarką otworową. Na rynku dostępnych jest coraz więcej materiałów, z których możemy wykonać podsufitkę. Który z nich sprawdzi się najlepiej? Radzi Roman Rostalski z firmy SKLEJKA-EKO S.A.
„Podbitka pozwala zamaskować i zabezpieczyć odsłonięte krokwie oraz spodnią część okapu przed zawilgoceniem, a także utrudnia zagnieżdżanie się ptaków i owadów. Dodatkowo stanowi podporę dla montowanego na zewnątrz budynku systemu oświetlenia. Istotnym aspektem przy jej wyborze jest wymiar wizualny, który podnosi walory estetyczne całego domu. Mając na uwadze zadania spełniane przez podsufitkę, nie dziwi jej popularność wśród wykonawców, architektów i samych domowników, którzy w prosty sposób mogą poprawić estetykę domu. By jednak w pełni docenić zalety tego rozwiązania, należy dobrać właściwy materiał, uwzględniając jego ciężar i grubość, odporność na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, temperaturę i siłę wiatru oraz przede wszystkim łatwość montażu i stylistykę, dopasowaną do naszych oczekiwań” – podpowiada ekspert z firmy SKLEJKA-EKO S.A.W Polsce największym uznaniem cieszy się podbitka wykonana z drewna i PCV. Rozwiązania te różnią się wyglądem i własnościami. „Parametry i właściwości drewna oraz jego niepowtarzalna stylistyka znacząco przeważają w stosunku do paneli PCV” – mówi Roman Rostalski z firmy SKLEJKA-EKO S.A. i dodaje – „Alternatywą dla podbitki PCV, a jednocześnie wzbogaceniem oferty standardowej podbitki z drewna jest sklejka podbitkowa. Dostępne w ofercie SKLEJKA-EKO rozwiązanie, zachowując oryginalną strukturę żłobień i sęków typowych dla drewna oraz nieregularność pojedynczych linii i słoi, tworzy unikalną i wyjątkową kompozycję, która zachwyca naturalnym pięknem. Co ważne, jest to materiał ekologiczny, cieszący się coraz większym uznaniem polskich inwestorów, a na wymagających rynkach Niemiec i Skandynawii mający już mocno ugruntowaną pozycję. Jego najważniejszą zaletą jest jednak szybkość montażu, nieosiągalna dla znanych dotychczas rozwiązań.
W ofercie SKLEJKA-EKO S.A. sklejka do podbitki dostępna jest w arkuszach o standardowym wymiarze 2500 x 1250 cm, które można dowolnie docinać i dostosowywać do indywidualnych warunków i potrzeb. Taki format przekłada się na łatwość i szybkie tempo montażu, co ma ogromne znaczenie dla osób samodzielnie podejmujących się ułożenia podsufitki, zapewniając nieporównywalnie większy komfort jej wykonania, a także dla inwestorów, którzy minimalizują czas i koszty pracy ekipy wykonującej podbitkę”.
Za przewagą tego rozwiązania, poza walorami estetycznymi i efektywnością pracy, przemawiają również parametry techniczne. „Dostępna w ofercie SKLEJKA-EKO podbitka, wykonana jest ze sklejki suchotrwałej lub wodoodpornej, poddanej procesowi szlifowania lub szczotkowania, co sprawia, że ma ona większą gęstość, jest twardsza i bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych. Standardowa grubość drewnianej podbitki wynosi 9 i 12 mm, gęstość mieści się w przedziale 550 - 600 kg/m3, a wilgotność między 5% a 12%” – podsumowuje ekspert, zwracając uwagę na jeszcze jeden ciekawy aspekt – „Sklejkę podbitkową możemy pomalować na dowolny kolor, idealnie współgrający z elewacją i pozostałymi elementami wykończenia budynku. Odpowiednie zestawienie wszystkich detali, zarówno pod względem harmonijnej kolorystyki, jak też dopasowania do stylistyki budynku, podkreśli wyjątkowość i indywidualny charakter naszego domu. Decydując się na wykonaną z naturalnej sklejki podsufitkę, mamy również do wyboru szeroki wachlarz gatunków drewna, z których ona powstała – zarówno spośród drzew liściastych, jak i iglastych. Amatorzy tradycyjnych i szlachetnych w wyrazie rozwiązań docenią atuty drewnianej podsufitki, prezentującej doniosły charakter i niebywały wdzięk, dzięki swemu naturalnemu pochodzeniu i jedynej w swoim rodzaju strukturze. Również konieczność konserwacji tego materiału nie okazuje się być wadą, bowiem dzięki regularnemu odnawianiu powłok wierzchnich wciąż możemy uzyskiwać efekt świeżości. W przypadku PCV, jeśli panele ulegną zadrapaniom lub uszkodzeniom, może nie udać nam się przywrócenie ich estetycznego wyglądu” – tłumaczy Roman Rostalski z firmy SKLEJKA-EKO S.A.
Wybór podbitki dachowej, choć z pozoru nieznaczący, pociąga za sobą niełatwe do zignorowania konsekwencje. Sprawa nie dotyczy jedynie wizualnej strony, choć to jeden z istotniejszych czynników wpływających na decyzję przy zakupie podsufitki, ale również – a może przede wszystkim – szybkości montażu i aspektów ekologicznych. Biorąc pod uwagę dostępne na rynku propozycje, wybór jest naturalnie oczywisty.
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wybieramy-dachowa-podbitke-naturalnie